Kamil

Kamil

Jak dbać o moskitiery i jakie są sposoby na ich czyszczenie?

4 marca, 2023 11:58 am | Moskitiery | 0 komentarzy

Moskitiery to zabezpieczenia przeciw owadom wpadającym przez okna, które zapewniają nam dostęp powietrza i światła, jednocześnie blokując drogę intruzom. Aby utrzymać moskitiery w dobrym stanie, należy regularnie o nie dbać i odpowiednio czyszcząc.

Choć profesjonalne moskitiery na wymiar zrobione z drobniutkiej siateczki są niemal niewidoczne, to już osadzający się na nich brud i martwe owady – tak. Nie wygląda to zbyt estetycznie, dlatego co jakiś czas warto moskitiery oczyścić. Jak to zrobić bez zdejmowania ich z okien?

Sposoby na czyszczenie moskitier

  1. Odkurzanie moskitier. Jeśli nasza moskitiera jest jedynie delikatnie zakurzona, można spróbować delikatnie ją odkurzyć, zbierając końcówką odkurzacza pył zebrany między oczkami siatki.
  2. Mycie moskiter. Jeśli moskitiery są brudne, należy je delikatnie umyć. Jeśli nie chcemy zdejmować moskitiery z okna (w niektórych wypadkach wymagałoby to większego demontażu) – można przecierać je delikatnie szmatką zamoczoną w detergencie. Czyszczenie możemy przeprowadzić szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Nie warto używać mocnych detergentów, które mogłyby zaszkodzić materiałowi, z którego wykonana jest moskitiera. Wybierzmy na mycie ładny, słoneczny dzień, wtedy lepiej będzie widać zabrudzenia. Ściereczkę lub gąbkę namaczamy w misce z wodą i detergentem i przecieramy siatkę. Ważne, aby robić to ostrożnie, nie naciskając na nią, aby jej nie odkształcić. Po umyciu wodą z detergentem płuczemy ją ściereczką z samą wodą, a potem delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Na koniec zostawiamy otwarte okno, aby zapewnić siatce dostęp powietrza z każdej strony – dzięki temu szybciej wyschnie do końca.

Jak myć moskitiery zdejmowane?

Moskitiery zdejmowalne na wymiar możemy wyjąć z ram okiennych i przenieść na płaską powierzchnię (albo wstawić do wanny lub pod prysznic) i podobnie jak wyżej – przecieramy ją szmatką z detergentem, albo myjemy delikatnym strumieniem wody. Na koniec osuszamy. Warto oczyszczać moskitiery raz na miesiąc. Wówczas będą one pozbawione większych zabrudzeń, czyniąc regularnie mycie mniej pracochłonnym.

Kamil

Kamil

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Facebook
YouTube
Instagram