FAQ

FAQ

JAK ODRÓŻNIĆ DRZWI LEWE OD PRAWYCH?

Aby prawidłowo określić stronę drzwi, należy stanąć przed nimi tak, aby skrzydło drzwiowe otwierało się „na Ciebie”. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie – są to drzwi lewe i analogicznie, jeśli zawiasy znajdują się po stronie prawej – są to drzwi prawe. W momencie, gdy zamawiasz drzwi z montażem wystarczy, że podczas mierzenia pokażesz naszemu montażyście, w którą stronę ma się otwierać skrzydło drzwiowe, wtedy to on stwierdzi czy to będą drzwi prawe, czy lewe.

Jak zmierzyć prawidłowo wkładkę do drzwi?

Tylko prawidłowo dobrany rozmiar wkładki bębenkowej stanowi o skutecznym zabezpieczeniu drzwi. Aby prawidłowo zmierzyć wkładkę drzwiową należy dokonać dwóch pomiarów. Przy czym trzeba pamiętać, że wkładka patentowa (bębenkowa) nie powinna wystawać po zamontowaniu więcej niż 2-3 mm poza szyld.

Wkładki bębenkowe mają różną długość podawaną zawsze w formie dwóch liczb oznaczających odległości od osi zabieraka, np. 30/30, 35/45. Pozwala to wybrać wkładkę odpowiednią do grubości drzwi wraz z szyldami i miejsca zamontowania zamka we wrębie. Na przykład wkładka 30/30 będzie pasować do drzwi o grubości 40 mm z szyldami wystającymi po 10 mm z każdej strony i centrycznie osadzonym zamkiem w skrzydle.

Rozmiar wkładki oznaczamy dwoma wymiarami: A/B, są to odległości od osi otworu do mocowania wkładki w zamku do jej krawędzi (w jedną i drugą stronę).

Przy zakupie wkładki należy wybrać z dostępnych długości najbardziej odpowiednią wkładkę. W przypadku wkładki z gałką dodatkowo należy określić stronę wkładki po której ma znajdować się gałka.

CZY ZAPEWNIACIE MONTAŻ NA ZAKUPIONY ASORTYMENT (DRZWI/OKNA/BRAMY)?

Tak, prawidłowy montaż jest równie ważny jak wysoka jakość produktu. Podczas nieumiejętnego wstawiania dosyć łatwo o zniszczenie oraz utratę gwarancji. Dlatego zalecamy kupować chociażby drzwi łącznie z montażem oferowanym w naszych salonach. Ponadto zakupione drzwi z montażem będą kosztowały znacznie mniej, z racji 8% VATu na usługi budowlano-montażowe. Dlaczego? Ponieważ stawka 8% podatku VAT obowiązuje na stolarkę budowlaną wraz z usługą montażu. W takim przypadku klient zawiera umowę, na usługę instalacji np. drzwi objętą 8% podatkiem VAT, przy której drzwi stanowią materiał do wykonania danej usługi. Nie ma znaczenia czy jest to wymiana starych drzwi na nowe, czy montaż drzwi w nowej inwestycji budowlanej.

Jeżeli sprzedaż dotyczy samego wyrobu, w takim przypadku klient dokonuje zakupu drzwi bez usługi ich montażu, takie drzwi stają się produktem budowlanym, czyli objęte są 23%

Przykład:
cena drzwi: 1000 zł netto
cena montażu: 200 zł netto

Cena normalna:
cena drzwi w sklepie: 1000 zł + 23% = 1230 zł brutto
cena montażu u Pana Złota Rączka: 200 zł + 8% = 216 zł brutto
razem: 1446 zł brutto

Cena jako roboty budowlano-montażowe:
cena drzwi w sklepie: 1000 zł + 8% = 1080 zł brutto
cena montażu w pakiecie z drzwiami: 200 zł + 8% = 216 zł brutto
razem: 1296 zł brutto

Jak widać, przy zakupie drzwi z montażem, ostateczna cena brutto jest niższa niż cena zakupu samych drzwi bez montażu ze stawką VAT 23%

POSIADAMY RÓŻNE GRUBOŚCI MURÓW, CZY MUR BĘDZIE W CAŁOŚCI OBUDOWANY?

Tak, mamy w swoim asortymencie różne rodzaje ościeżnic, stałe oraz regulowane (od 80 do 300 mm). Ościeżnica jest regulowana dzięki temu jest możliwość dopasowania do grubości muru eliminując tym samym niedoskonałość ościeży.

MAM W MIESZKANIU STARE OŚCIEŻNICE STALOWE CZY MUSZĘ JE ZDEMONTOWAĆ BY WYMIENIĆ DRZWI NA NOWE?

Nie ma takiej potrzeby. W ofercie mamy ościeżnice nakładkowe – bardzo przydatne i estetyczne rozwiązanie. Zamiast demontować starą ościeżnicę, można ją zabudować specjalnie do tego celu przystosowaną ościeżnicą nakładkową wykonaną z mdf-u pokrytego laminatem w kolorze drzwi i zainstalować nowe skrzydło. Po montażu wygląda to elegancko, a stara ościeżnica jest całkowicie osłonięta.

JAKĄ GWARANCJĄ SĄ OBJĘTE PRODUKTY?

W zależności od produktu ale standardem jest, że asortyment  z naszej oferty posiada gwarancję 24 miesięczną na towar i usługę montażu.

Z JAKIEGO MATERIAŁU WYKONANE SĄ PAŃSTWA OKNA?

W swojej ofercie posiadamy zarówno okna PCV jak i aluminiowe.

JAKIE DRZWI WYBRAĆ: PRZYLGOWE CZY BEZPRZYLGOWE?

Wszystko zależy od naszych upodobań i wystroju wnętrza. Osoby ceniące klasyczne rozwiązania częściej sięgają po drzwi przylgowe. Do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji bardziej pasują drzwi bezprzylgowe.

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ DRZWI PRZYLGOWE OD BEZPRZYLOWYCH?

W drzwiach bezprzylgowych zawiasy są chowane, nie widać ich po zamknięciu, dzięki czemu ich krawędź jest zupełnie gładka. Takie rozwiązanie pozwala na idealne połączenie się drzwi z ościeżnicą i sprawia, że skrzydło wygląda, jakby miało znacznie masywniejszą krawędź.

Drzwi przylgowe wyróżniają się charakterystycznym wykończeniem krawędzi skrzydła z wcięciem (felc), które zachodzi na ościeżnicę tworząc uskok.

CZY POMIAR JEST PŁATNY?

Nie, pomiar jest darmowy i nie zobowiązuje do podjęcia współpracy. Nasi fachowcy oferują swoją wiedzę oraz wsparcie tak, by każdy Klient mógł podjąć świadomą i najlepszą dla siebie decyzję zakupową. 

CZY MOGĘ SAMODZIELNIE WYMIENIĆ ZAMKI LUB OKUCIA NIE TRACĄC GWARANCJI?

Tak, pod warunkiem nieingerowania mechanicznego w strukturę drzwi oraz fachowego przeprowadzenia tych czynności.

JAKIE DRZWI TRZEBA ZAMONTOWAĆ ABY MÓC UBEZPIECZYĆ MIESZKANIE?

W drzwiach prowadzących do budynku mieszkalnego muszą być zamontowane co najmniej dwa zamki wielozastawkowe lub jeden z atestem. Im wyższa klasa antywłamaniowa drzwi np. 2, 3, 4, tym z reguły Towarzystwa Ubezpieczeniowe przyznają większe zniżki.

KIEDY ŚCIĄGNĄĆ NAKLEJKI / FOLIE OCHRONNĄ Z OKIEN , DRZWI , BRAM ITD.?

Zabezpieczenie które znajduje się na oknach, drzwiach, bramach czy roletach zewnętrznych producenci zalecają usunąć bezpośrednio po montażu. Folie ochronne/naklejki stosowane przez producentów mają chronić towar w trakcie jego produkcji i transportu. Nie nadają się one do zabezpieczenia towaru na czas budowy czy remontu.

CZY MOGĘ ZAPŁACIĆ PRZELEWEM, KARTĄ CZY GOTÓWKĄ?

Tak, akceptujemy każdą formę płatności, aby jednak zapewnić monterom bezpieczeństwo pracy, zalecamy płatność w salonie sprzedaży.

CO OZNACZAJĄ SKRÓTY N I E ZAMIESZCZONE PRZY SZEROKOŚCI DRZWI?

Skróty N i E oznaczają rozmiary drzwi dostosowane pod występujące na danym terenie niestandardowe wymiary otworów pod stolarkę drzwiową i różniące się od przyjętego standardu [np. rozmiar drzwi 80N = światło przejścia 765 mm, 80E = światło przejścia 801 mm].

CZY MOGĘ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE/REKLAMACJĘ TELEFONICZNE?

Nie, zamówienia oraz reklamacje należy składać wyłącznie za pomocą drogi elektronicznej.

CZYm SIĘ RÓŻNI KLIENT HURTOWY OD DETALICZNEGO?

Klient hurtowy – jest firmą, z którą współpracują nasi przedstawiciele handlowi, nabywają one większe ilości towaru do dalszej odsprzedaży.
Klient detaliczny – kupuje pojedyncze sztuki danego towaru czy usługi. Z reguły kupuje tylko dla siebie, aby zaspokoić potrzeby swoje lub najbliższych. 

Z KIM MOGĘ SKONTAKTOWAĆ SIĘ W SPRAWIE (DOTYCZY HURTOWNIKA):

Zamówienia:
zamowienia@prohaus-zabrze.pl
nr tel. 502 445 100

Reklamacje:
reklamacje@prohaus-zabrze.pl
nr tel. 503 957 208

Faktury:
ksiegowosc@prohaus-zabrze.pl
nr tel. 517 979 009

Sprawy bieżące:
handlowiec odpowiedzialny za rejon
województwo śląskie oraz opolskie nr tel.: 690 136 083
województwo małopolskie nr tel.: 572 350 650

CZY MUSZĘ SKŁADAĆ ZAMÓWIENIE NA DRUKU ZAMÓWIEŃ?

Klient indywidualny nie musi składać zamówienia na druku, wystarczy, że złoży zamówienie w jednym z naszych punktów sprzedaży (umowa jest potwierdzeniem zamówienia) bądź za pośrednictwem platformy handlowej Allegro lub naszego sklepu internetowego. Klient hurtowy zobowiązany jest do przedłożenia druku zamówień do działu zamówień (e-mail: zamowienia@prohaus-zabrze.pl)

SŁOWNIK POJĘĆ

Kierunek otwierania – w przypadku drzwi zawiasowych o kierunku otwierania świadczy umiejscowienie zawiasów – jeśli są po lewej stronie, to skrzydło jest lewe, jeśli po prawej stronie, to skrzydło jest prawe. Obojętny kierunek otwierania jest charakterystyczny dla drzwi przesuwnych.
Laminat – sztuczna okleina będąca imitacją drewna. Do kompozytów należą folie drewnopodobne, okleiny Dekor i CPL.
Listwa maskująca – cienka listwa zakrywająca miejsce łączenia ościeżnicy z murem.
Okucie – element wykończenia drzwi przeznaczony do ich łączenia, zabezpieczenia lub zamykania [bolce antywyważeniowe, klamki, szyldy i zawiasy].
Ościeżnica – nieruchoma rama wewnątrz otworu w ścianie budynku. Potocznie, lecz błędnie określana futryną. Jej celem jest utrzymanie skrzydła drzwi. Ościeżnica regulowana umożliwia elastyczne dopasowanie jej wymiarów do szerokości muru. Ościeżnica stała posiada niezmienne wymiary.
Otwory wentylacyjne – kratki, podcięcia, szczeliny i tuleje zapewniające wentylację pomiędzy pomieszczeniami.
Plaster miodu – kartonowe wypełnienie skrzydła drzwi o lekkiej konstrukcji. Ze względu na niski współczynnik ocieplenia i słabej akustyki cechuje się najniższą ceną.
Płyta MDF [ang. Medium Density Fiberboard] – płyta o średniej grubości i gęstości uzyskiwana z włókien odpadów drzewnych. Stanowi podstawowy element wykorzystywany w meblarstwie i budownictwie.
Płyta wiórowa otworowa – płyta z włókien drzewnych wypełniona sąsiadującymi kanałami. Stanowi trwalszą i bardziej stabilną alternatywę dla „plastra miodu”.
Ramiak – element konstrukcji skrzydła drzwiowego stanowiący jego szkielet. Wyróżnia się ramiaki skrajne – dwa pionowe i dwa poziome, a także ramiaki środkowe.
Szpros [Szczeblina] – listwa dzieląca przeszklenie drzwiowe na mniejsze pola.

Facebook
YouTube
Instagram