Kamil

Kamil

Czy moskitiery trzeba zdejmować na zimę?

22 października, 2022 5:05 pm | Moskitiery | 0 komentarzy

Moskitiery chronią nasze mieszkania przed wpadającymi owadami. Problem dotyczy głównie sezonu letniego, dlatego zimą moskitiery nie są przydatne. Czy ze względu na mrozy należy zdejmować moskitiery na zimę, czy pozostawić je w oknach?

Przez polski klimat moskitiery w sezonie zimowym nie spełniają swojej funkcji. Czy więc na zimę trzeba zdjąć moskitiery? Za zdjęciem siatek przemawia nie tylko szukanie dodatkowego źródła światła, ale także smog. Niska emisja pyłów i szkodliwych gazów z domowych pieców grzewczych, spalin samochodowych oraz lokalnych kotłowni węglowych tworzy smog. Smog może osiadać na moskitierach i wpływać na jakość powietrza w naszych domach.

Czy należy zdejmować moskitiery na zimę?

Jeśli moskitiery na wymiar są zainstalowane na stałe, sprawa jest prosta: nie zdejmujemy ich. W przypadku pozostałych rodzajów moskitier warto je wyjąć i starannie oczyścić. Duża wilgoć powietrza i ujemne temperatury mogą źle wpływać na stan moskitier, choć moskitiery od sprawdzonych producentów większości przypadków są odporne na warunki atmosferyczne.

Moskitiery na rzep – jak zachowują się zimą?

Najprostsze moskitiery z poliestru mocowane do ościeżnicy na rzep w czasie zimy mogą ponieść szkody – materiał może stracić elastyczność i trwałość. Rozciągnięta czy popękana moskitiera do niczego już się nie przyda, więc zdecydowanie warto ją zdjąć i przechować w bezpiecznym i suchym miejscu przez kilka zimowych miesięcy.

Moskitiery ramkowe – czy zdejmować na zimę?

Ruchome moskitiery ramkowe, w których tkaniny zrobione są z włókna szklanego czy z powłok aluminiowych są proste zarówno w montażu na wymiar, jak i demontażu. Ich system oparty jest na blaszkach i haczykach. Z tego względu można zdjąć je samodzielnie i bez szkody dla okna wyjąć z ościeżnicy. Możliwość zdjęcia moskitier z okna pozwala na ich lepsze zabezpieczenie w okresie zimowym, by wiosną znowu zamontować je w oknach.

Moskitiery rolowane – czy działają zimą?

Moskitiery rolowane zwija się i zamyka w kasetce przymocowanej do okna. Ich demontaż nie jest tak prosty, jak w przypadku rolet ramkowych, dlatego najlepiej po oczyszczeniu zwinąć je i zostawić w kasetce. Moskitery na wymiar rolowane są przystosowane do trudniejszych warunków i nawet wilgoć czy mróz nie powinny im zaszkodzić.

Kamil

Kamil

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Facebook
YouTube
Instagram